Dębki noclegi, informacje, wczasy w Dębkach

Kołobrzeg

Kołobrzeg z lotu ptakaSzczycący się ponad 1000-letnią historią Kołobrzeg, leży nad samym Bałtykiem. Najwcześniejsze wspominki odnoszące się do Kołobrzegu odnoszą się aż do VIII stulecia. W X w. był jedną z siedzib biskupich dawnego Państwa Polskiego. Gród ma bogatą historię, w trakcie licznych wojen przechodziły poprzez nie wojska pruskie, niemieckie, francuskie, rosyjskie oraz polskie. Przez wiele wieków Kołobrzeg był popularny głównie z handlu oraz warzenia soli. Przez dziesięciolecia miasto miało statut twierdzy, pozostałością po tym czasie jest np Baszta Prochowa z przełomu XIV i XV stulecia, stanowiła ona część systemu fortyfikacji. Większa część fortyfikacji została zdemontowana po zlikwidowaniu twierdzy pod koniec XIX stulecia.

Kołobrzeg posiada też bogatą historię jako miasto uzdrowisko. Już w 1830 r. powstał tu pierwszy zakład kąpieli solankowych. Gdy w 1859 roku Kołobrzeg uzyskał połączenie kolejowe z Gdańskiem oraz Szczecinem, zaczęło w tę okolicę przyjeżdżać coraz więcej kuracjuszy. Najszybsze ożywienie turystyki nastąpiło jednakże po likwidacji fortyfikacji. W 1899 roku uruchomiono Dom Zdrojowy. Podczas I Wojny Światowej miejscowość została przekształcona w olbrzymi szpital wojskowy. W 1944 r. Kołobrzeg po raz kolejny został przekształcony w twierdzę, na skutek uciążliwych walk Kołobrzeg został nieomalże zupełnie unicestwiony – ocalało zaledwie 5 % budynków.

Dziś Kołobrzeg to miejsce wakacyjnego wypoczynku. W sezonie na plaży w Kołobrzegu wyznaczane są trzy zabezpieczane kąpieliska. Można tu pożyczyć kosze plażowe, leżaki, a dzieci mogą korzystać ze zjeżdżalni, trampolin a także innych morskich atrakcji. Szczytem wydm wiedzie przymorski deptak – idealne miejsce do spacerowania. Jednakowo chętnie uczęszczanym miejscem jest kołobrzeskie molo – długie na ponad 200 metrów. Kołobrzeg sprawuje też rolę portów – pasażerskiego, handlowego a także wojennego. Można zachwycać się stacjonującymi w tym miejscu okrętami wojennymi i statkami pasażerskimi i handlowymi. Stąd wypływają również statki wycieczkowe w rejs po Bałtyku. Można również udać się na odległy o ok 100 kilometrów Bornholm. Kołobrzeskie statki proponują również rejsy wędkarstwa morskiego.

Pierwsza latarnia morska pojawiła się tutaj już w XVII stuleciu, natomiast osobny budynek latarni pobudowano pod koniec XIX stulecia. W 1945 r. latarnię zburzono, dzisiejsza wieża latarni została zrekonstruowana po wojnie.

Kołobrzeg to rozmaita oferta noclegowa oraz gastronomiczna. Wczasowicze bywają w Kołobrzegu cały rok, oczekuje na nich wiele hoteli, sanatoriów, ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów oraz domów gościnnych. Bogatą ofertę noclegów w Kołobrzegu odszukasz pod adresem www.kolobrzeg.info.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Białogóra nad morzem

Białogóra atrakcje, informacje, noclegi

Kopalino noclegi

Kopalino noclegi

Domki Letniskowe nad Morzem

domki nad morzem