Dębki noclegi, informacje, wczasy w Dębkach

Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk – portowe miasto nad Bałtykiem, jedno z miast o najdłuższej historii w naszym kraju, a zarazem jedno z najbardziej znanych, obok Warszawy i Krakowa, polskich miast w świecie. To też duży ośrodek nauki i kultury, gospodarczy a także węzeł komunikacyjny.

Archeolodzy twierdzą, że już w VII w była w tym miejscu osada. W X stuleciu ówczesny władca Polski Mieszko I przyłączył Gdańsk z okolicą do swego kraju. W 1263 r. Gdańsk dostał statut miasta. O Gdańsk i Pomorze Gdańskie toczono w przeszłości wiele wojen. W średniowieczu władali nim prócz Polaków Brandenburczycy, Prusacy, Krzyżacy.
Gdańsk został zdobyty także przez wojska napoleońskie w 1807 roku – wówczas również pierwszy raz utworzono Wolne Miasto. Powtórnie Gdańsk stał się Wolnym Miastem w 1920 r. Sprawa Gdańska stanowiła dodatkowo jeden z pozorów rozpoczęcia Drugiej Wojny Światowej. To stąd oddał pierwsze strzały okręt Schleswig-Holstein na Westerplatte. W trakcie walk Gdańsk został zrujnowany w 90 procentach.
Gdańsk to także miasto historii nowożytnej – to tu miały miejsce Wydarzenia Grudniowe 1970 roku – strajk w Stoczni Gdańskiej, to tu odbył się znany strajk w stoczni, to tutaj sygnowano 31 sierpnia 1980 r. porozumienie Sierpniowe między dotychczasowym rządem oraz Solidarnością. Gdańsk rozpoznają także kibice piłkarscy – Gdańsk był jednym z gospodarzy turnieju EURO 2012.
Niemniej jednak współczesny Gdańsk to nade wszystko jeden z największych ośrodków kultury w Polsce. Nie sposób przytoczyć wszystkich atrakcji turystycznych, muzeów i zabytków które znajdują się w tym mieście. W Gdańsku znajdziemy wiele teatrów, filharmonię, operę. Organizowanych jest tu wiele wydarzeń – przykładowo coroczny Jarmark Dominikański, festiwal All About Freedom lub Festiwal Dobrego Humoru.
Gdańsk to naturalnie również duży ośrodek letniego wypoczynku. Znajdują się tu plaże nadmorskie, pełna i różnorodna baza turystyczna oraz gastronomiczna. Można spędzić tu wczasy w eleganckich hotelach, apartamentach, ale również odnajdziemy miejsca oferujące kwatery i pokoje w Gdańsku, są tutaj również campingi i pola namiotowe.

Polecamy

Białogóra nad morzem

Białogóra atrakcje, informacje, noclegi

Kopalino noclegi

Kopalino noclegi

Domki Letniskowe nad Morzem

domki nad morzem