Słowiński Park Narodowy
Tytuł parku pochodzi od Słowińców – społeczności kaszubskiej, która kiedyś zasiedlała rejony współczesnego parku. Słowiński Park to jeden z dwóch nadmorskich parków w naszym kraju. Zaplanowano go dla osłony jezior przybrzeżnych, torfowisk, bagien, łąk, lasów i borów a szczególnie wydmowego pasa mierzei z wyjątkowymi w całej Europie ruchomymi wydmami.
Ten park jest względnie rozległy, rozpościera się od Łeby do miejscowości wczasowej Rowy – obejmuje powierzchnię nieomalże 33 tysięcy ha, w tym dwa duże jeziora – Gardno oraz Łabsko, chroniony jest także nadbrzeżny pas Bałtyku.
Park przyjmuje turystów, jakkolwiek przemieszczać można się wyłącznie po wytyczonych szlakach – a tych jest sto czterdzieści kilometrów. 2 kilometry od Łeby – w Rąbce – znajduje się wejście, które prowadzi do wydm. Trasę do wydm można pokonać wózkiem elektrycznym, rowerem, który można wypożyczyć lub pieszo. Każdy kto chce zobaczyć wydmy, powinien dysponować całkiem dobrą formą – droga z Rąbki na szczyt wydmy i z powrotem może zająć 6 godzin. Piasek z grzbietów wydm jest bezustannie przenoszony z wiatrem, dzięki temu wydmy przemieszczają się od dwóch do 10 m rocznie na wschód. Powracać można na dwa sposoby – przez las albo plażą. Ze szczytu wydmy Łącka Góra można podróżować dalej w kierunku zachodnim, w kierunku latarni morskiej w Czołpinie (mniej więcej siedemnaście km) czy dalej aż do Rowów (25 kilometrów). Należyta kondycja jest więc potrzebna. Na terenie parku znajduje się dodatkowo wiejski skansen w Klukach.
W Słowińskim Parku prócz malowniczych terenów ochrania się również indywidualne gatunki świata roślin i zwierząt. W obszarach leśnych dominuje sosna, lecz spotkamy też dęby, buki, modrzewie i świerki. Wśród innych roślin żyją tutaj: storczyk plamisty, piaskownica, honekia piaskowa, rosiczka lub rukwiel nadmorska. Park to również miejsce wylegania dużej ilości gatunków ptactwa: różne rodzaje kaczek, bataliony, łabędzie krzykliwe, żurawie, czy bociany czarne. Można również natknąć się na puchacza, borsuka, jenota bądź łosia, to także miejsce zamieszkania żmij.
Oprócz tego dyrekcja parku prowadzi też Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie i filie w Rąbce i Rowach. Znajdziemy w tym miejscu liczne zdjęcia, tablice, eksponaty oraz mapy pokazujące zasobność parku. Muzeum otwarte jest przez cały rok.
Owszem, Słowiński Park Narodowy i liczne rezerwaty przyrody przedstawiają wielkie bogactwo przyrody, najlepiej natomiast przybyć do miasta Łeba i poznać walory parku zwiedzając park osobiście.