Dębki noclegi, informacje, wczasy w Dębkach

Władysławowo

Władysławowo port rybacki

Nazwa Władysławowo wprost wywodzi się od króla Władysława IV, który w 1635 roku zadecydował aby pobudować w tej okolicy fort wojenny, ażeby bronić się przeciw oczekiwanemu napadowi Królestwa Szwedzkiego. Dzisiejsze Władysławowo zaistniało w latach pięćdziesiątych minionego wieku w następstwie zespolenia miejscowości Wielka Wieś, Cytniewo, Poczernino, Hallerowo i portu Władysławowo.

Prawa miejskie Władysławowo uzyskało w 1963 roku. Ogromną rolę w ożywieniu turystyki w tym rejonie odegrał gen. J. Haller, któremu, po ceremonii zaślubin naszego kraju z Morzem Bałtyckim w 1920 roku spodobało się to miejsce. Wraz z niektórymi swymi oficerami zakupili te tereny. Z propozycji ich powstało kąpielisko Hallerowo, jakie miało stanowić konkurencję dla będącego fragmentem Wolnego Miasta Gdańska Sopotu. W Hallerówce, domu w którym generał Haller ze swą rodziną spędzał letni urlop, od 1990 roku można zwiedzić niewielką prezentację przeznaczoną Józefowi Hallerowi i Błękitnej Armii.

Teraźniejsze Władysławowo to znana miejscowość letniskowa nad naszym morzem z kilkoma kąpieliskami. Władysławowo to także port rybacki i morski. Władysławowski port pełni też rolę przystani żeglarskiej. Poza zapleczem sanitarnym i gastronomicznym żeglarze mogą także skorzystać ze stoczni remontowej. Z portu można wybrać się w rejs po Morzu Bałtyckim względnie Zatoce Puckiej jednym z wielu stateczków spacerowych. Istnieje podobnie sposobność odbycia podróży z Władysławowa na Łotwę, Litwę lub Skandynawii. Wędkarzy zainteresuje niechybnie fakt, iż z Władysławowa urządzane są rejsy z możliwością wędkowania w morzu.

Dodatkową ciekawostką letniska jest zlokalizowana na promenadzie Aleja Gwiazd Sportu. Powstała ona w dwutysięcznym r. i od tamtego okresu umieszczone są w chodniku gwiazdy dla największych sław polskiego sportu. Własne gwiazdy mają w tym miejscu między innymi Jacek Wszoła, Robert Korzeniowski, Kazimierz Deyna, Jerzy Kulej, Dariusz Michalczewski, Irena Szewińska, a także Michel Platini. Każdego roku, w lipcu organizowany jest we Władysławowie Festiwal Sportu.

Charakterystycznym miejscem miejscowości jest także Dom Rybaka – siedziba władz gminnych z rozpoznawalną basztą widokową z której warto zachwycać się panoramą Władysławowa i okolicą. Więcej o atrakcjach we Władysławowie przeczytasz TUTAJ.

Władysławowo, zważywszy na w związku ze swym położeniem nad zatoką z płytką wodą, niedużymi falami oraz sprzyjającymi warunkami wietrznymi – to świetne wręcz miejsce do uprawiania oraz nauki windsurfingu. Z tej przyczyny w sąsiedztwie umiejscowionych jest mnóstwo szkółek i wypożyczalni sprzętu wodniackiego.

W skład obfitej bazy noclegowej miejscowości wchodzą liczne komfortowe hotele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, domki oraz pokoje we Władysławowie.

Polecamy

Białogóra nad morzem

Białogóra atrakcje, informacje, noclegi

Kopalino noclegi

Kopalino noclegi

Domki Letniskowe nad Morzem

domki nad morzem