Dębki noclegi, informacje, wczasy w Dębkach

Piechowice

PiechowiceNazwa Piechowice pojawiła się po Drugiej Wojnie Światowej, gdy Dolny Śląsk znalazł się w granicach Polski. Piechowice to miasteczko a także gmina w powiecie Jelenia Góra. Miejscowość tworzą również, niegdyś odrębne, wsie Pakoszów, Piastów, Michałowice oraz Górzyniec. Dzieje Piechowic sięgają XIII stulecia. Na tym terenie, na rzeczce Kamiennej, działał młyn wodny – z tej przyczyny, w herbie miejscowości znajduje się koło młyńskie. Potem pojawiło się na tym obszarze szklarstwo i tkactwo, a również młyn papierniczy. W XIX stuleciu powstała, działająca do dziś huta szkła – dziś Huta Szkła Julia. Piechowice, choć nie aż tak znane jak Karpacz albo Szklarska Poręba, są uroczo położone – u stóp gór, pomiędzy Karkonoszami i Górami Izerskimi, nad niewielką rzeczką Kamienną. To znakomite miejsce do uprawiania turystyki tak rowerowej jak i pieszej. Istnieje w tej okolicy wiele tras rowerowych, a latem z Jeleniej Góry kursują autobusy MZK przygotowane do przewożenia rowerów. Gmina Piechowice to znane, dużo bardziej niż miejscowość – Śnieżne Kotły, Wodospad Szklarki albo karkonoski szczyt Wielki Szyszak (1509 metrów n.p.m.). Znajduje się tu również (Michałowice) punkt widokowy – Złoty Widok – próg skalny o wysokości 20 m nad doliną Kamiennej.

W Piechowicach, przy ulicy Żymierskiego 12, warto zobaczyć 700-letniego Cisa, w Górzyńcu „Rezerwat Krokusów” (rozkwitają na początku maja), natomiast na ulicy Sudeckiej zlokalizowany jest tunel skalny. Piechowice to także zabytkowy neoromański kościół i, wzmiankowana już wcześniej, Huta Julia.

Piechowice są poprawnie skomunikowane – przebiega przez nie DK nr 3 Jakuszyce – Świnoujście, linia kolejowa, oraz komunikacja autobusowa i miejska z Jeleniej Góry (linie nr 9, 13, 15). Piechowice to znakomite miejsce na spędzenie wczasów, wakacji, urlopu albo tylko jednego z długich weekendów, bez względu na porę roku.

Polecamy

Białogóra nad morzem

Białogóra atrakcje, informacje, noclegi

Kopalino noclegi

Kopalino noclegi

Domki Letniskowe nad Morzem

domki nad morzem