Dębki noclegi, informacje, wczasy w Dębkach

Borowice

BorowiceBorowice to miejscowość leżąca u podnóża Karkonoszy (na wysokości 600 – 700 metrów n.p.m.), w pobliżu karkonoskich schronisk: Strzechy Akademickiej i Samotni i Karpacza. Borowice zostały założone przez ewangelickich wychodźców z Czech – po wojnie 30-letniej w XVII wieku. To cicha, spokojna miejscowość turystyczna. Pierwsi letnicy zaczęli przyjeżdżać do Borowic w XIX-tym w., a turystyka nasiliła się z początkami XX-tego wieku, gdy do Borowic poprowadzono drogę z Przesieki i z Sosnówki.

Przez miejscowość wiedzie parę szlaków turystycznych: niebieski do pobliskiego Miłkowa oraz zielony i żółty, którymi można trafić w Karkonosze, jak również do Przesieki, Jagniątkowa czy na Zamek Chojnik – w drugą stronę. Kościół Matki Bożej Fatimskiej to najbardziej charakterystyczny budynek miejscowości.

W Borowicach jest orczykowy wyciąg o długości w przybliżeniu 650 metrów nieopodal ośrodka Hottur. Funkcjonuje tutaj trasa zjazdowa długi na 700 metrów i różnicy poziomów około 130 metrów. W miejscowości znajdziemy także wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Jeżeli dla kogoś to za mało, z Borowic jest niedaleko do wyciągów narciarskich w Karpaczu.

Latem, poza wyprawami w Karkonosze, w Borowicach można również wziąć udział w imprezie kulturalnej – Gitarą i Piórem – to festiwal poezji śpiewanej, jaki odbywa się rokrocznie. Zalążki festiwalu to lato 1989 roku, kiedy leśnik Waldek Szczerba wraz z grupą znajomych postanowili razem pomuzykować i pośpiewać. Do tej grupy poczęli dołączać przechodzący turyści, mieszkańcy Borowic. Uczestnicy owego spontanicznego muzykowania postanowili, iż spotkają się za rok w tym samym miejscu, zapraszając dodatkowych znajomych, którzy potrafią i przede wszystkim chcą zagrać lub zaśpiewać. I w 1990 roku, na łące zebrało się więcej niż 100 osób. W kolejnym roku (1991) imprezą zaciekawili się dziennikarze Radia Wrocław i przeprowadzili obszerną relację radiową. Zainteresowanie wydarzeniem okazało Regionalne Centrum Kultury w Jeleniej Górze i kolejna, czwarta edycja koncertu „Gitarą i Piórem” była sporym, obszernie rozreklamowanym festiwalem z udziałem gwiazd – tak jest do dziś.

Źródło informacji: www.borowice.com.pl

Polecamy

Białogóra nad morzem

Białogóra atrakcje, informacje, noclegi

Kopalino noclegi

Kopalino noclegi

Domki Letniskowe nad Morzem

domki nad morzem