Dębki noclegi, informacje, wczasy w Dębkach

Jarosławiec

JarosławiecNa środkowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, na urwistym jego brzegu, między lasami, nieopodal dwóch jezior Wicko a także Kopań leży letniskowa wioska Jarosławiec. W otaczających Jarosławiec lasach spotkamy nie tylko typowo obecną sosnę, ale też daglezję, sosnę czarną, modrzew. Specyficzny krajobraz, wydmy, zatorfione równiny i jezioro Wicko zachowywane są przez utworzenie w tej okolicy Obszaru Chronionego Krajobrazu, z zamiarem chronienia ich atutów dla wypoczynku i turystyki.

Najatrakcyjniejsze obiekty to grupy wydm białej oraz szarej z trawami piaskownicą i wydmurzycą, rosną w tej okolicy między innymi mikołajek nadmorski, storczyk kruszczyk, las brzozowo-dębowybór bażynowy.

Z poł. szesnastego stulecia pochodzą zapisane informacje odnoszące się do współczesnego Jarosławca. W tamtym czasie mieszkańcy wioski trudnili się w zasadzie rybołówstwem, pozyskiwaniem i obróbką bursztynu. Turyści rozpoczęli przyjeżdżać do wsi u schyłku XIX stulecia. Osobliwą atrakcją była w owym okresie rozległa aż na kilometr drobno piaszczysta plaża, niestety przez lata Bałtyk wydzierał plażę. Rozpoczęto ochraniać piaszczysty brzeg wznosząc opaskę, minusem było to, że morze wyrzucało na plażę kamienie. W 2009 roku przeprowadzono prace mające doprowadzić do odtworzenia plaży, przeniesiono z morza duże ilości piachu oraz rozmieszczono go na plaży. Teraz plaża jest piaszczysta, szeroka oraz gotowa na przyjęcie coraz większej liczby plażowiczów.

Kolejną atrakcją Jarosławca stanowi pochodząca z 19. w. latarnia morska, pobudowana w celu zminimalizowania liczby katastrof jednostek pływających, do których notorycznie dochodziło w tym rejonie Morza Bałtyckiego. Pierwotny budynek latarni okazał się zbyt niski, przekazano go latarnikom a niedaleko postawiono wysoką na 33 m ceglaną, okrągłą wieżę. Obecnie latarnia jest udostępniona do odwiedzania, na jej zwieńczenie wiodą kręte, zrobione z drewna schody.

W miejscowości działa rozmaita baza turystyczna, funkcjonuje tutaj dużo ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, domów gościnnych dysponujących pokojami oraz kwaterami, a również campingów – sprawdź ofertę noclegową na stronie: www.jaroslawiec.com.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy

Białogóra nad morzem

Białogóra atrakcje, informacje, noclegi

Kopalino noclegi

Kopalino noclegi

Domki Letniskowe nad Morzem

domki nad morzem