Dębki noclegi, informacje, wczasy w Dębkach

Jakuszyce

JakuszyceJakuszyce, pomimo, że są oddalone o parę kilometrów od centrum Szklarskiej Poręby, stanowią jej część – jej najwyżej leżącą dzielnicę (886 m n.p.m.) – panuje tutaj klimat porównywalny z panującym w Alpach na wysokości mniej więcej 1500 m n.p.m. Przez Jakuszyce przepływa mała rzeka Kamienna, która jest dopływem Bobru. W Jakuszycach znajduje się również najwyżej położona w Polsce stacja kolejowa. Kiedyś działało tu przejście graniczne Jakuszyce – Harrachov, obecnie do czeskiego Harrachova dojedziemy pociągiem, który kursuje na trasie Jelenia Góra – Harrachov, albo samochodem (poprzez Jakuszyce przechodzi DK nr 3 do Czech), mając ze sobą jedynie dowód osobisty.

Natomiast to, z czego słyną Jakuszyce, to Jakuszycka Polana i położony tutaj Ośrodek Narciarstwa Biegowego Jakuszyce. Panują tu fenomenalne warunki do zajmowania się tym sportem. Śniegu jest dużo i leży długo. Na Jakuszyckiej Polanie odbywają się międzynarodowe zawody: Puchar Świata w Narciarstwie Biegowym, Bieg Piastów ale także zawody o Puchar Polski czy różne zawody niższej wagi. Jakuszyce są też miejscem wyścigów psich zaprzęgów.

Oprócz narciarstwa biegowego w Jakuszycach energicznie rozwija się turystyka zarówno piesza jak i rowerowa. Jakuszyce leżą przy Przełęczy Szklarskiej – na zachód leżą Góry Izerskie, na wschód natomiast Karkonosze. Wędrowcy mają wobec tego do wyboru dwa duże masywy górskie z dużą ilością szlaków turystycznych. W sezonie letnim, w Jakuszycach, ma miejsce Letni Bieg Piastów – górski półmaraton i Jakuszycka Dziesiątka – bieg na 10 km.

Bogatą ofertę noclegów w Jakuszycach znajdziesz na stronie: www.jakuszyce.net.pl/noclegi

Polecamy

Białogóra nad morzem

Białogóra atrakcje, informacje, noclegi

Kopalino noclegi

Kopalino noclegi

Domki Letniskowe nad Morzem

domki nad morzem