Dębki noclegi, informacje, wczasy w Dębkach

Sopot

Sopot

Między Gdańskiem i Gdynią leży miasto uzdrowiskowe – Sopot. Historia wypoczynku i leczenia w Sopocie sięga 1798 roku – w owym czasie stanął pierwszy dom letniskowy, w 1819 roku otwarto pierwsze kąpielisko morskie, natomiast od 1823 roku działał pierwszy budynek kuracyjny.

Kolejny rozkwit przebiegał na skutek rozwoju kolei – w 1870 r. Sopot uzyskał połączenie kolejowe z Gdańskiem i Koszalinem, a potem Berlinem. Pod koniec XIX wieku otwarto tor wyścigów konnych, a w 1920 r. kasyno i dołączono Sopot w granice Wolnego Miasta Gdańska – już wtedy Sopot był wziętym kurortem nadmorskim.
Współcześnie unikalny charakter miastu nadają secesyjne wille i kamieniczki, stare drzewostany, ogrody i parki – zieleń miejska stanowi aż 60% terenu Sopotu.
Miasto jest znany także z najdłuższego (ponad pół km) drewnianego mola. U jego nasady jesienią i zimą urządzane jest lodowisko Monciak – od nazwy ulicy – Boh. Monte Cassino. Następnym znakiem rozpoznawczym Sopotu jest Opera Leśna – amfiteatr pośród Lasów Oliwskich o widowni mogącej pomieścić 4400 widzów. To tu od lat 60-tych ma miejsce Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Sopot Festival a także dużo młodsze TOPtrendy.
Sopot dysponuje plażami o całkowitej długości 4,5 kilometra, w większości publicznych, ale są także fragmenty otwarte wyłącznie dla gości hoteli. Plaże są rzecz jasna strzeżone, pełne atrakcji, wypożyczalni sprzętu plażowego i wodnego, małych pubów i kawiarenek. Na końcu sopockiego molo jest również przystań dla taksówek wodnych i jachtów. W trzech basenach jest miejsce dla powyżej 100 jednostek. 63 dla jachtów – do 10 metrów i 40 dla jednostek do 24 metrów. Znajduje się tu także siedziba bosmanatu z wyglądu podobny do jachtu, razem z gastronomią i zapleczem. Można z tego miejsca udać się w rejs na trasie Sopot – Westerplatte – Gdańsk i Sopot – Gdynia. Wielu turystów robi sobie zdjęcia na tle często oszałamiających jachtów.
Mając na względzie wspomniane wcześniej atrakcje, warto planując noclegi nad morzem, rozważyć Sopot, tak jak postępuje każdego roku powyżej 2 mln. turystów, bądź choćby tylko zobaczyć go będąc już w pobliżu.

Polecamy

Białogóra nad morzem

Białogóra atrakcje, informacje, noclegi

Kopalino noclegi

Kopalino noclegi

Domki Letniskowe nad Morzem

domki nad morzem