Dębki noclegi, informacje, wczasy w Dębkach

Ustka

UstkaPołożona u ujścia rzeki Słupia Ustka to portowe miasto, uzdrowisko, letnisko i siedziba władz gminnych zarazem. Kilka wieków temu Ustka była osadą rybacką, po dzień dzisiejszy uchowały się szachulcowe chaty rybaków oraz system zabudowy średniowiecznej wsi. Portowy styl dawnej Ustki w dalszym ciągu odnaleźć można oglądając budynek z wieżyczkami Urzędu Celnego z przełomu XIX/XX wieku, ceglany budynek przy ul. Zaruskiego – jeden z najdawniejszych spichlerzy, Czerwoną Szopę – dawną bazę ratowników morskich a także spirytusownię.

Bez wątpienia jednak, największą ciekawostką usteckiego portu są mola – zachodnie i wschodnie – które teraźniejszy kształt uzyskały na przełomie XIX i XX stulecia. Współcześnie do portu wpływają jachty, statki pasażerskie, co więcej okręty wojenne – dlatego że w Lędowie koło Ustki zlokalizowane jest Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. W porcie odnajdziemy również liczne smażalnie i tawerny.

W tej okolicy znajduje się również latarnia morska – budynek z cegły z końca XIX stulecia, przy nasadzie wschodniego falochronu. Sama wieża latarni morskiej ma ośmiokątny przekrój, o wysokości przekraczającej dwadzieścia jeden metrów. Białe światło, wysyłane z latarni morskiej jest widoczne na dystans nieomalże trzydziestu kilometrów. W wakacje latarnia udostępniana jest turystom do zwiedzania.

Kąpielisko w Ustce, z powodu ujścia Słupi rozdzielone jest na zachodnie i wschodnie. Główne kąpielisko to plaża wschodnia. Kąpielisko strzeżone jest przez ratowników WOPR na odcinku w przybliżeniu 500 m. Kąpielisko zachodnie posiada jedno stanowisko ratowników o szerokości w przybliżeniu 100 m pomiędzy molami. Dodatkowo na długości plaż rozciąga się nadmorska promenada – ulubione miejsce spacerowe kuracjuszy i turystów. W Ustce znajdziemy także dużo pomników, a najnowszym spośród nich jest, oddająca hołd aktorce kabaretowej i komediowej, Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej odsłonięta w lipcu 2012 roku.

Lokalna duża baza noclegowa, oferuje noclegi w Ustce dopasowane do wymagań nawet najwybredniejszych turystów. Co więcej, dla uproszczenia komunikacji od 2003 roku Słupsk i Ustkę łączy umowa zwana Dwumiastem między innymi o wspólnej komunikacji autobusowej oraz kolejowej.

Polecamy

Białogóra nad morzem

Białogóra atrakcje, informacje, noclegi

Kopalino noclegi

Kopalino noclegi

Domki Letniskowe nad Morzem

domki nad morzem