Dębki noclegi, informacje, wczasy w Dębkach

Jurata

Jurata molo

Miejscowość wypoczynkowa Jurata to wschodnia część Jastarni. Duża część Polaków kojarzy ośrodek wypoczynkowy Prezydenta RP z Juratą – właściwie, to leży on w granicach administracyjnych Helu.

Jurata to niezmiernie młody kurort nadmorski, do lat XX-tych XX wieku były tam tylko piaszczyste wydmy i rósł sosnowy las. Wszystko rozpoczęło się tutaj w 1928 roku. II Rzeczypospolita posiadała wąski dostęp do morza. Dlatego też, wybudowano między innymi port handlowy i wojenny w Gdyni, oraz powstały miejsca letniego odpoczynku nad morzem – Jurata była najbardziej luksusowa.
Oficjalnie, pierwszy sezon to maj 1931 roku. Najbardziej znany był ekskluzywny hotel Lido – przebywali w nim m.in. Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Jan Kiepura bądź Wojciech Kossak. Własne letnie rezydencje posiadała w Juracie arystokracja (ks. Czetwertyńscy, hr. Tyszkiewiczowie bądź hr. Potoccy) i znani politycy: Mościcki czy Beck. Do Juraty przybywali na relaks sławni i bogaci Polacy oraz goście z zagranicy. Do dziś zachowało się dużo dawnych will, pensjonatów i hoteli.
Po 1945 r. socjalistyczne władze zdecydowały zrobić z Juraty miejsce wakacyjnego wypoczynku dla robotników. Powstało wówczas wiele resortowych, zakładowych ośrodków wypoczynkowych oraz wybudowano (w latach 70-tych) wykonane z drewna, o długości 320 m, molo spacerowe wiodące w głąb zat. Puckiej.
Po upadku socjalizmu nowi właściciele ośrodków wczasowych, pensjonatów, will czynili wszystko żeby Jurata raz jeszcze stała się ekskluzywnym kurortem. W ciągu minionych 20 lat stanęło dużo ekskluzywnych, wytwornych i komfortowych pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych i hoteli. Choć, nieliczni pamiętający przedwojenną Juratę twierdzą, że to wciąż nie ówczesna Jurata, to nabiera ona z powrotem ekskluzywnego charakteru.
W Juracie położone są dwie plaże: szersza oraz chętniej odwiedzana nadmorska – na niej znajdziemy bary i żółte osłony dla plażowiczów, przypominające kształtem przedwojenne plażowe kosze. Kolejna plaża leży nad Zatoką Pucką – którą natomiast, mając na uwadze płytkie wody Zatoki Puckiej, wybierają miłośnicy kite i windsurfingu.
Gdyby ktoś miał ochotę poczuć aurę przedwojennego, elitarnego kurortu wobec tego noclegi w Juracie (http://www.jurata.info.pl/noclegi/wszystkie) będą kapitalnym wyborem.

Polecamy

Białogóra nad morzem

Białogóra atrakcje, informacje, noclegi

Kopalino noclegi

Kopalino noclegi

Domki Letniskowe nad Morzem

domki nad morzem