Dębki noclegi, informacje, wczasy w Dębkach

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra Promenada Światowida

Miejsce letniego wypoczynku Jastrzębia Góra położone jest na wysokim (32.8 m n.p.m.), klifowym brzegu Bałtyku. Jastrzębia Góra własną nazwę zawdzięcza górującemu wzgórzu (ponad 67 metrów n.p.m.), nad którą krążyły i osiedlały się mięsożerne ptaki – jastrzębie.

Sama miejscowość nie ma nadmiernie długiej przeszłości. Pierwsze chaty zostały pobudowane tu dopiero na początku lat 20-tych dwudziestego w. – po dołączeniu terenów tych do 2. Rzeczypospolitej. Naczelnymi animatorami kształtowania tej miejscowości było dwóch wywodzących się z Warszawy przedsiębiorców: inżynier Osmołowski i hrabia de Rosset. Wykupili oni ułamek terenów dzisiejszej Jastrzębiej Góry i wybudowali pierwsze budynki letniskowe. Utworzenia pierwszej utwardzonej jezdni z bazaltowej kostki z Jastrzębiej Góry do Władysławowa to także dzieło tych dwóch biznesmenów – dzisiaj to podstawowy trotuar miejscowości Jastrzębia Góra – Bulwar Nadmorski. W latach międzywojennych miejscowość ta była modnym, przede wszystkim pośród stołecznej elity, letniskiem. O popularności Jastrzębiej Góry niech znamionuje fakt, iż wypoczywali tutaj Marszałek Józef Piłsudski, Prezydent Mościcki czy E. Rydz-Śmigły. Powojenna Jastrzębia Góra prawa wsi uzyskała w 1963 r., w latach 1975-2014 wchodziła w skład miejscowości Władysławowo, a do 1 stycznia 2015 roku jest znów samodzielną wsią.
Obecnie Jastrzębia Góra, to popularna miejscowość letniskowa, są tutaj trzy wyznaczone kąpieliska morskie z rozległą – nawet aż do 200 m plażą. W rejonie kąpielisk brzeg jest piaszczysty, uprzątnięta z kamieni, które zostały wykorzystane do umocnienia stromego wybrzeża. Na plażę, ze względu na urwisko dojścia są strome i liczą około 300. stopni. Istnieje również łagodniejsze dojście wiodące w kierunku plaży od ulicy Droga Rybacka.
Jedna z najbardziej przyciągających ciekawostek Jastrzębiej Góry powstała całkiem niedawno, bo w dwutysięcznym roku po przeprowadzeniu badań geodezyjnych, określając że właśnie tu, znajduje się najmocniej na północ wysunięte miejsce Polski. W miejscu tym wzniesiono pamiątkowy kamień zwany „Gwiazda Północy”.
W miejscowości uchowały się wzniesione w latach 20-tych wille – Kaszubka, Rossetówka, willa Pawłowicza, oraz pierwsze schronisko przymorskie z tamtego czasu Lisi Jar. Perełkę architektury stanowi podobnie kościół pod wezwaniem Świętego I. Loyoli. Kościół ten nie jest obiektem zabytkowym – wzniesiony został dopiero w połowie lat 80-ych dwudziestego wieku ale ma ciekawą budowę – ma 2 kondygnacje. Kolejną atrakcją świątyni są 21-głosowe organy, z wykorzystaniem których od 1992 r. organizowane są Letnie Koncerty Organowe.
Przyrodniczą atrakcją Jastrzębiej Góry jest Lisi Jar. Wąwóz ten, dawniej liczący blisko dziesięć kilometrów długości, w sporej części został zabrany przez morze. Skarpowe zbocza jaru porośnięte są więcej niż stuletnimi bukami, z dodatkiem sporadycznych jarzębów, świerków, brzóz oraz zdziczałych grusz. W górnym fragmencie wąwozu poszycie gęsto porośnięte jest paprociami.
Liczne domy wczasowe, domy gościnne, ośrodki wczasowe, domki nad morzem i pensjonaty w Jastrzębiej Górze stanowią bogatą i rozmaitą ofertę noclegową.
Oferty obiektów oferujących noclegi w Jastrzębiej Górze -> www.jastrzebiagora.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy

Białogóra nad morzem

Białogóra atrakcje, informacje, noclegi

Kopalino noclegi

Kopalino noclegi

Domki Letniskowe nad Morzem

domki nad morzem