Dębki noclegi, informacje, wczasy w Dębkach

Jastarnia

Jastarnia

Mniej więcej w połowie długości Mierzei Helskiej leży niewielkie miasto – Jastarnia – status miasta posiada od 1973 r. Dawniej była to cicha osada rybaków – dopiero z z położeniem w latach 20-tych XX w. linii kolei i budową portu – nastąpił dynamiczny rozrost miejscowości. Przede wszystkim, za pośrednictwem rozwijającego się ruchu turystycznego.

Współcześnie Jastarnia to wielki ośrodek wakacyjny oraz rybołówstwa. Na turystów czekają mnogie, strzeżone kąpieliska z piaszczystymi plażami, zarówno nad otwartym Bałtykiem jak i nad Zatoką Pucką. Dla turystów z psami otwarty jest sektor plaży między Juratą i Jastarnią (zejście 55).
W Jastarni nieprzerwanie silne są tradycje kaszubskie. Przykładowo nazwy ulic są pisane w dwóch językach – po polsku i kaszubsku, w sezonie, od 2006 roku, organizowana jest akcja „Lokalny Pieniądz”. Dostępny jest żeton „3 Merki” – równowartość 3 złotych, wolno nim płacić we wskazanych miejscach za towary i usługi. Wielu wczasowiczów zostawia sobie „3 Merki” na pamiątkę z Jastarni.
Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odkryjemy tu Zabytki kaszubskiej kultury rybackiej odkryjemy w prywatnym Muzeum Pod Strzechą, Chacie Rybackiej ze zbiorami rybackimi, okazy umieszczone są również w portowym bosmanacie. W Jastarni działa również skansen fortyfikacji.
W Jastarni znajduje się też latarnia morska. To najniższa polska latarnią (17 m) i na nieszczęście nie jest udostępniona do zwiedzania. Jako ciekawostkę wypada przekazać fakt, iż to jedna z dwóch, oprócz latarni w Osetniku, całkowicie metalowa konstrukcja. Wykonana została z fragmentów starego nautofonu Stilo.
W Jastarni działa również port morski usytuowany od strony zatoki, to baza rybaków, przystań pasażerska i przystań jachtowa. Mogą tutaj wpływać całkiem duże łodzie – długość 60 m oraz zanurzenie do bez mała 4-ech metrów. Portowy basen jest chroniony przez dwa falochrony.
Jak w większości miejscowości nad zatoką, panują tutaj kapitalne wprost warunki do praktykowania niezmiernie lubianych sportów wodnych: kite i windsurfingu. Dodatkowo, przez całą Mierzeję Helska ciągnie się ścieżka rowerowa, a otoczenie dogodne są do spacerów.
Jak na morski kurort przystało, Jastarnia to bogata baza gastronomiczna oraz noclegowa. Noclegi w Jastarni to mnogość hoteli, apartamentów, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych i kwater prywatnych.

Polecamy

Białogóra nad morzem

Białogóra atrakcje, informacje, noclegi

Kopalino noclegi

Kopalino noclegi

Domki Letniskowe nad Morzem

domki nad morzem