Hel
Hel to miejscowość na końcu helskiej mierzei, o dosyć długich dziejach. Prawa miejskie nadane zostały Helowi już w XIII wieku. Do XV w. Hel był znaczącym ośrodkiem handlowym, później stracił na znaczeniu na korzyść Gdańska. Pod koniec wieku XIX wybudowano tu port rybacki a miejscowość raz jeszcze zaczęła się rozwijać.
Wespół z postępem komunikacji i turystyki miejscowość stała się obiektem weekendowych eskapad dla mieszkańców Gdańska i Sopotu.
Po I Wojnie Światowej mimo, że większość mieszkańców Helu była niemieckojęzyczna, na mocy traktatu wersalskiego miejscowość przyznano Drugiej Rzeczypospolitej. Parę lat potem pobudowano linię kolejową łącząca Hel z Gdynią. Na skutek strategicznego położenia w miejscowości stanął rejon umocniony i port wojenny. Podczas II Wojny Światowej Hel bronił się do drugiego października 1939 r. Po II Wojnie Światowej miejscowość miała status miejsca szczególnie ważnego strategicznie, mogli odwiedzać go tylko obywatele ówczesnej Polski. Obostrzenie w wjeździe do Helu zniesiono dopiero w 1989 r., natomiast same szlabany zniknęły dopiero w latach 90. XX wieku.
W dzisiejszych czasach Hel to przede wszystkim ośrodek urlopowego odpoczynku oraz rybactwa. Umiejscowiono tutaj też garnizon Port Wojenny i port morski wraz z przystanią rybacką, pasażerską i jachtową. Można z tego miejsca wypłynąć w rejs po Morzu Bałtyckim, na jednym z dawnych kutrów rybackich, a od 2006 roku działa w tym miejscu Tramwaj Wodny – połączenie promowe z Trójmiastem – to najszybsza i jednocześnie najtańsza opcja dostania się do Trójmiasta.
Hel ma znakomitą lokalizację dla amatorów kąpieli słonecznych – otoczony jest przez morze, ze znaczną liczbą plaż. Można skorzystać z plaży od strony pełnego Bałtyku, czy też od strony zat. Gdańskiej. Na piaszczystym brzegu wiele się dzieje – o aktywny wypoczynek dba Hel Animation. Aktywny wypoczynek to także wypady rowerowe – rower to coraz częściej zabierany ekwipunek na wakacje. w 2005 roku otwarto trasę rowerową – prowadzi ona poprzez całą Mierzeję Helską, wzdłuż trasy 216 – fragment przyrodniczy – Jurata -Hel – to 10 km trasy.
Hel to także interesujące miejsce dla wielbicieli nurkowania. Na dnie morza leży w tej okolicy dużo wraków, znajdujących się na rożnych głębokościach. Bazy dla nurków znajdujące się w helskim porcie proponują pełne zaplecze dla nurków. Nie brakuje też szkoleniowców, którzy przekazują naukę nurkowania.
Z uwagi na swoją przeszłość Hel zaintryguje również fascynatów historii – znajdują się tu Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Rybołówstwa, fortyfikacje i latarnia morska. Hel jest słynny oprócz tego ze swego fokarium – to element Stacji Morskiej – placówki naukowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia oraz ochrony kolonii foki szarej na Bałtyku. To również miejsce rekonwalescencji chorych osobników. Dostępna jest sala wystawowa oraz oświatowa a także podziemia, gdzie można, przez specjalne szyby, przyglądać się podwodnym igraszkom fok.
Hel to znakomite miejsce na urlop. Mnóstwo atrakcji, rozmaita baza gastronomiczna i noclegowa (pełna oferta noclegów tutaj: http://www.hel.info.pl/noclegi/wszystkie) sprosta oczekiwaniom każdego wczasowicza.